wtorek, 11 lutego 2014

Wewnętrzne źródła innowacji - cz.II

Różnego rodzaju problemy, jakie pojawiają się w bieżącej działalności operacyjnej przedsiębiorstwa są traktowane jako zło konieczne, z którym trzeba się jakoś uporać. A może warto na problemy w przedsiębiorstwie spojrzeć przez pryzmat innowacyjności. Pojawiające się trudności mogą być znakomitym katalizatorem dla innowacji, które przyczynią się do rozwoju przedsiębiorstwa.

Zdecydowana większość organizacji dysponuje ograniczonymi zasobami. Taka sytuacja zmusza do efektywnego gospodarowania tymi środkami, które są dostępne w przedsiębiorstwie. Jednak ograniczone zasoby zmuszają również do wprowadzania nowości. Przedsiębiorstwo dysponując ograniczonymi środkami wprowadza innowacje, aby z ograniczonej ilości środków stworzyć dla klienta większą wartość dodaną. W ten sposób ograniczone zasoby stają się wewnętrznym źródłem innowacji.

Każde przedsiębiorstwo może pochwalić się jakimiś osiągnięciami. Warto przyjrzeć się dotychczasowym osiągnięciom firmy, ponieważ mogą być one źródłem dalszego rozwoju przedsiębiorstwa. Dobrym przykładem ilustrującym tą ideę jest historia polskiej firmy Solaris. Przedsiębiorstwo, którego pierwszym sukcesem było dostarczenie autobusów Neoplan dla Warszawy, odważyło się na produkcję pod własną marką. Gdy własne autobusy okazały się sukcesem i znalazły nabywców przedsiębiorstwo tworzyło nowe modele. Obecnie ta podpoznańska firma produkuje m.in. autobusy elektryczne, trolejbusy, tramwaje.

W dwóch postach dotyczących wewnętrznych źródeł innowacji starałem się przedstawić kilka obszarów, w których można szukać inspiracji dla rozwoju organizacji. Oczywiście nie są to wszystkie wewnętrzne źródła innowacji. W każdej organizacji można znaleźć inne obszary, które mogą inspirować do innowacji. Ważne jest aby mieć oczy otwarte i w bieżącej działalności operacyjnej przedsiębiorstwa starać się dostrzegać możliwości do innowacji i rozwoju.