środa, 5 lutego 2014

Dlaczego innowacje?

"Dlaczego innowacje?" to cykl wpisów, w których postaram się przedstawić korzyści płynące z tworzenia i wprowadzania innowacji do przedsiębiorstwa i innych organizacji. Idea tego cyklu sprowadza się do próby odpowiedzi na proste pytanie "Czy innowacje są organizacji potrzebne?". 

Większość organizacji dysponuje ograniczoną ilością zasobów. W związku z tym sensowne jest zastanowienie się po co angażować posiadane zasoby w działalność innowacyjną. Pierwszą korzyścią z innowacji o jakiej chcę napisać jest poprawa efektywności i jakości działania organizacji.

Poprawa efektywności i jakości działania organizacji jest korzyścią płynącą z tworzenia innowacji procesowych i organizacyjnych. Na ten rodzaj innowacji zwrócił już uwagę Adam Smith w swoim „Bogactwie narodów”, gdzie przedstawia przykład fabryki szpilek. W przykładzie Smitha innowacją jest podział pracy. Bez podziału pracy 10 robotników w fabryce jest w stanie wyprodukować najwyżej 20 szpilek dziennie. Wprowadzając podział pracy 10 robotników produkuje 48 000 szpilek dziennie. Innym przykładem jest słynny system zarządzania zapasami „Just in time”. Dzięki tej innowacji poprawiła się efektywność w gospodarowaniu zapasami, a w konsekwencji zmniejszyły się koszty magazynowania. Ważne jest podkreślenie, że nie tylko w przedsiębiorstwach potrzebne są innowacje procesowe i organizacyjne. Wystarczy podać przykład polskiej służby zdrowia. Jestem przekonany, że część kolejek można zmniejszyć poprawiając procesy i organizację pracy.