sobota, 1 marca 2014

Innowacja a wynalazek

INNOWACJA ≠ WYNALAZEK

Potocznie innowacyjność utożsamiana jest z wynalazczością. Bierze się to zapewne stąd, że wielu wynalazców było jednocześnie innowatorami np. Thomas Edison. W rzeczywistości pojęcia te nie są tożsame. Wynalazek jest pojęciem węższym niż innowacja.

Wynalazek jest stworzeniem nowego rozwiązania. Dotyczy to w szczególności nowości produktowych. Z tego punktu widzenia wynalazek znajduje się w początkowej fazie procesu innowacyjności.

Innowacje charakteryzują się przede wszystkim wdrożeniem nowości. W przypadku działalności biznesowej jest to komercjalizacja nowego rozwiązania. Bez tego elementu nie można mówić o innowacjach.

Inaczej jest w przypadku wynalazku. Wynalazek nie musi być rozpowszechniony, aby był wynalazkiem. Historia zna wiele takich przypadków, gdzie nowe rozwiązanie znane było tylko wynalazcy i kilku innym osobom. Moim ulubionym przykładem jest historia Victora Wouka. Ten amerykański wynalazca już w latach 70 opracował, na bazie Buicka Skylark, pierwszy samochód hybrydowy. Wynalazek ten był całkowicie wartościowy. Samochód Wouka niczym nie odbiegał od samochodów seryjnych, a ponadto był dwa razy ekonomiczniejszy. Jednak pokolenie Victora Wouka nie było gotowe na pojazdy hybrydowe, i wynalazca był zmuszony zaparkować swój samochód w garażu. Dopiero w 1997 roku pojawiła się Toyota Prius, pierwszy masowo produkowany samochód hybrydowy.

Myślę, że historia samochodu hybrydowego, który był świetnym wynalazkiem, ale nie stał się innowacją, znakomicie tłumaczy nierówność z początku tego wpisu. 

Zapraszam też do obejrzenia prezentacji podsumowującej ten wpis.

Prezentacja. Innowacja a wynalazek