poniedziałek, 17 lutego 2014

Stopa dżajpurska

Dzisiaj kilka słów o innowacji z 1968 roku. Właśnie w tym roku powstała proteza (sztuczna kończyna), która stała się wybawieniem dla wielu mieszkańców z krajów trzeciego świata, którzy stracili nogę, najczęściej w wyniku działań wojennych. Autorami tego rozwiązania byli Pramond Karan Sethi, chirurg i Ram Chander Sharma, rzeźbiarz.

Sedno innowacji Sethiego i Sharmy nie tkwiło w zaawansowanej technologii, ale w dostosowaniu istniejącej technologii do potrzeb mieszkańców z biednych krajów. W 1968 roku w świecie zachodnim istniały protezy pozwalające normalnie funkcjonować. Problem polegał na tym, że ludzie z krajów trzeciego świata byli zbyt biedni, aby je kupić. Innowacja Sethiego i Sharmy polegała na stworzeniu protezy o prostej konstrukcji, która zaspokajała potrzeby użytkowników i jednocześnie była tania.

Przykład ten przypomina, że innowacje to również zmiana i dostosowywanie wyrobów już istniejących na rynku w taki sposób, aby zaspokajały nowe potrzeby lub rozwiązywały pojawiające się problemy.

W całej tej historii jest jeszcze jeden ogromny pozytyw. Mianowicie od 1968 roku projekt ten jest nieustannie rozwijany. Wykorzystuje się nowe rozwiązania i materiały, ale wciąż pamięta się o istocie pomysłu, czyli stworzeniu funkcjonalnej i taniej protezy.

Poniżej przedstawiam linki pokazujące jak obecnie wyglądają prace nad rozwojem stopy dżajpurskiej.