wtorek, 24 czerwca 2014

Spotkanie w EIT+

Wczoraj we Wrocławskim Centrum Badań EIT + odbyło się spotkanie zorganizowane przez Gazetę Wyborczą w ramach akcji „Innowacje w Polsce”. Nie będę streszczał przebiegu tego spotkania. Zainteresowani mogą przeczytać artykuły, do których podaję linki. Natomiast w tym wpisie chcę podkreślić trzy elementy związane z finansowaniem innowacji, o których była mowa podczas spotkania.

Pierwszym z nich jest 10,5 mld zł, które Polska będzie mogła przeznaczyć na innowacje w perspektywie budżetowej na lata 2014-2020. Ważne jest, aby te pieniądze zostały wykorzystane na realizację konkretnych projektów, a nie na dziesiątki, wątpliwej wartości, szkoleń.

Inną ważną kwestię poruszył Tomasz Popow z akceleratora startupów Lift-Off. Powiedział on, że finansowanie innowacji powinno być szybkim procesem. Zgadzam się z tym spojrzeniem. Zbyt długie i trudne zdobywanie środków na innowacje zniechęci wielu pomysłowych ludzi, a przez to ilość potencjalnych innowacji będzie mniejsza. Obawiam się, że będzie to największy problem podczas wydawania tych 10,5 mld zł.

Z kolei prezes EIT + prof. Jerzy Langer podkreślił, że naukowcy nie powinni poświęcać czasu na zdobywanie finansowania i kwestie papierkowe. Dokładnie tak! Naukowcy powinni pracować nad nowymi rozwiązaniami, a kwestie finansowania i komercjalizacji należy pozostawić menedżerom wyspecjalizowanym w zarządzaniu innowacjami.