Od dzisiaj wprowadzane są przez Narodowy Bank Polski zmodernizowane banknoty. NBP poprawił banknoty 10, 20, 50 i 100 złotowe. Przed zmianami uchowały się jedynie 200 złotowe. Zmiany dotyczą głównie zabezpieczeń banknotów. Więcej informacji o zmianach można znaleźć po kliknięciu w link.
Osobiście nie mogłem się powstrzymać przed opisaniem na blogu tej zmiany, ponieważ modernizacja banknotów przez NBP jest znakomitym przykładem innowacji stopniowej (kroczącej). Cztery poniższe elementy pokazują, że krok poczyniony przez NBP to książkowa definicja innowacji stopniowej.
- Nowe banknoty nie różnią się bardzo od dotychczas znanych środków płatniczych.
- Wprowadzone zmiany mają na celu poprawę znanego dotychczas rozwiązania.
- Niewielkie modyfikacje banknotów są odpowiedzią na zmiany zachodzące w otoczeniu (w tym przypadku chodzi o wzrost kompetencji fałszerzy).
- Wprowadzone zmiany nie wywołują spektakularnych skutków na rynku (stopniowa wymiana w procesie wycofywania zużytych banknotów)
Opisywany przykład jest ciekawy z jeszcze jednego powodu. NBP ma na terenie Polski monopol na drukowanie pieniędzy. Na rynku nie ma żadnej konkurencji poza fałszerzami, których nie ma zbyt wielu, i którzy są eliminowani przez organy ścigania. W takich warunkach teoretycznie nie ma potrzeby tworzenia i wdrażania innowacji. Jednak w praktyce wprowadza się innowacje. Jest to koronny dowód, że na innowacyjność jest miejsce w każdej organizacji, nawet takiej jak NBP, która jest jedynym dostarczycielem produktu pożądanego przez każdego Polaka.